Veselības veicināšanas projekts

Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem projekts “ Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Ķeguma novadā” ID Nr.9.2.4.2/16/I/083

vbcg

 

Meža olimpiāde

Sporta un veselību veicinošais pasākums “Meža olimpiāde” Birzgales pamatskolā notiek trešo reizi. Šogad bez sporta aktivitātēm pasākuma akcents bija veselīgs uzturs un ūdens lietošana.

Pasākuma norises vietā vide ir estētiski pievilcīga, tīra un skaista. Tas ir ērti pārskatāms, paugurains apvidus, kurā viegli pārvietoties. Viennozīmīgi - sportošana svaigā gaisā priežu silā - ieguvums visiem!

Rīta agrumā uz pasākuma vietu pirmie devās skolotāja Vita un Kaspars ar citiem tiesnešiem, lai sagatavoties sportotāju uzņemšanai. Ap plkst. 10.00 ieradās pārējie skolēni, skolotāji un darbinieki.

Laiks pagāja jautrās un atraktīvās stafetēs. Pēc katras stafetes audzēkņi ēda dažāda veida augļus un dārzeņus - ābolus, burkānus, mandarīnus, tomātus, spēkam un izturībai lietoja sēkliņas un riekstus. Vislielāko jautrību izraisīja nesagrieztā jaunā kāposta notiesāšana. Konstatējām, ka kāpostam visgaršīgākās ir ārējās lapas, bet viducis ir mazlietiņ sīvs. Katras stafetes sākumā un beigās bija dzeramais ūdens, kuru, beidzot stafeti, noteikti jāpadzeras.

Pusdienas svaigā gaisā garšoja izcili - dārzeņu salāti ar kotleti un banāns, tika notiesāti bez pārpalikumiem.

Laimīgi, aktīvi atpūtušies un mazliet noguruši varējām doties mājās.

Līdzi darbojās un vēroja Inta Pastare

 

ozio_gallery_nano

 

vbcg

Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem projekts “ Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Ķeguma novadā” ID Nr.9.2.4.2/16/I/083

 

“LIDO” uztura skolā

IMG 20190516 WA0008"Mūsdienu jauniešu mazkustīgais dzīvesveids kombinācijā ar neveselīgu uzturu veicina dažādas hroniskās saslimšanas, kā arī izraisa uzvedības un garastāvokļa maiņas un motivācijas trūkumu ikdienas darbos. Ēšanas kultūra un paradumi, kas veidojas bērnībā, vairumā gadījumu saglabājas visu dzīvi, tāpēc veselīga dzīvesveida pamatprincipu apgūšana šajā laikā ir ļoti būtiska. Īpaši svarīgi jau mazotnē parādīt pozitīvu piemēru – veselīgi ēst nozīmē ēst garšīgi, jautri un interesanti. To "LIDO" Uztura skolas programmā interesantā un aizraujošā veidā palīdzam apgūt skolēniem," aicinot rūpēties par bērnu veselību, stāsta Uztura skolas vadītāja, uztura speciāliste Alise Kindzule.

Birzgales pamatskola 2016.gadā ieguva statusu Veselību veicinoša mācību iestāde, tāpēc visa mācību gada garumā notiek dažādas aktivitātes, kas saistītas ar veselīga dzīvesveida popularizēšanu gan skolā, gan ārpus tās. 16.maijā Birzgales skolas 4. un 5.klases bērni apmeklēja nodarbības “LIDO” uztura skolā, kas izveidota 2014. gadā.

Tajā interesantā un atraktīvā veidā zināšanas aicināti apgūt 1. līdz 12. klases skolēni, jo programma tiek pielāgota dažādām vecuma grupām. Aptuveni divas stundas garo nodarbību veido izzinoša filmiņa, interaktīva lekcija, diskusiju spēle, kopīga uzkodu pagatavošana, kā arī ekskursija uzņēmuma virtuvē, uzzinot interesantus faktus par garšīga un kvalitatīva ēdiena pagatavošanu. Katrs skolēns iegūst arī diplomu par dalību Uztura skolā un uztura rokasgrāmatu.

"Priecē, ka Latvijā veselīga un kvalitatīva ēdiena jautājums kļūst arvien populārāks. Mēs ceram, ka ar laiku Latvijā dzīvos veselīgākie cilvēki Eiropā," uzsver Rita Auziņa, AS "LIDO" valdes priekšsēdētāja.

Braucot mājās, aptaujājām bērnus par iespaidiem “LIDO”. Viņi bija sajūsmā – patika gan pasākuma atraktīvie vadītāji, gan aizraujošās un interesantās nodarbības, gan dejošana!

Skolotāja Vita Kozlovska

 

 

vbcg

Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 9.2.4. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem projekts “ Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Ķeguma novadā” ID Nr.9.2.4.2/16/I/083

Ūdens dzīvības eliksīrs
  1. un 22. novembrī Birzgales pamatskolas skolēni izzināja ūdeni.

1. klasē -skatāmies demonstrējumu, ka ūdens ieņem trauka formu, aiztek pa caurulītēm, dažās vietās paliek un beigās sakrājas viszemākajā traukā. Turpinās saruna par to, ka līdzīgi ūdens ceļo pa mūsu organismu, un liekais ūdens tiek izvadīts ārā. Ūdens mums ir ļoti svarīgs, tas jādzer katru dienu. Kamēr ūdens ceļo pa organismu, tas izšķīdina dažādas vielas mūsu ķermeni un palīdz tās izvadīt. Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni, lai pa dienu uzņemtās vielas izšķist un tiek izvadītas ārā.

2. klasē-eksperimentāli noskaidrojām, kuri augļi un dārzeņi satur vairāk ūdens, izveido augļu un dārzeņu top 5, noskaidro, kurus no dārzeņiem ēdot organisms saņem vairāk ūdens, kurus šķiedrvielas, kāpēc  ūdens un šķiedrvielas organismam nepieciešamas. Noslēguma gatavojam ābolu sulu, degustējam to, tad šķaidām ar ūdeni, degustējam. Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni, lai pa dienu uzņemtās vielas izšķist un tiek izvadītas ārā.

3. klasē- ūdenī peldinam dažādus ķermeņus- svaigus augļus un dārzeņus, kaltētus augļus un dārzeņus, noskaidro, kāpēc vieni peld otri grimst. Noskaidrojam, ka daži no tiek satur ūdeni, citi nē. Pagatavojam svaigu burkānu un ābolu sulas, degustējam tās. Pagatavojam smūtiju, kurā bez augļiem liekam klāt auzu pārslas un sēkliņas, degustējam. Noskaidrojam atšķirības starp sulu un smūtiju.  Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni, lai pa dienu uzņemtās vielas izšķist un tiek izvadītas ārā.

4. klasē-ūdens degustācija- akas ūdens, minerālūdens un destilēts ūdens. Garšas īpašību noskaidrošana. Eksperimentāli noskaidro, kā no jūras ūdens var iegūt destilētu ūdeni. Saruna par ūdens garšas īpašībām  un to, ka dažādi sāļi ūdenī iedarbojas uz mūsu organismu, cik tas pozitīvi, cik nē. Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni.

5. klasē- šķīdumi mums visapkārt- tēja, sulu dzērieni, sulas, enerģijas dzēriens, limonāde, kafija. Degustējam visus dotos dzērienus, atzīmējam garšas īpašības. Pēc literatūras salīdzinām, cik cukura satur katrs dzēriens, demonstrēju, cik karotītes katra dzēriena 100 g satur cukura. Saruna par ūdeni un ūdens šķīdumiem, kā ūdenī izšķīdušais cukurs ietekmē mūsu organismu. Noslēguma eksperiments- kā ūdens šķīdina krāsas (tas ir interesanti un labi paliek atmiņā). Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni, lai pa dienu uzņemtās vielas izšķist un tiek izvadītas ārā.

6. klasē- pagatavojam šķīdumus ar dažādu izšķīdušās vielas masas daļu. Degustējam tos. Nosakām, kad šķīdums ir garšīgs, kad jau paliek negaršīgs. Saruna par to, kāpēc cilvēki lieto cukuru un sāli, cik ir normāls šo vielu patēriņš, saruna par asinsspiedienu, sāļu nogulsnējumiem locītavās, cukura diabētu, hiperaktivitāti. Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni un audzēkņi izprot, ka ūdens to visu šķīdina arī mūsu organismā.

7. klasē- sākumā vērojam demonstrējumu, ka vienā ūdens paraugā priekšmets grimst, citā tas pats priekšmets peld. Saruna par ūdens blīvumu. Skatāmies filmiņas fragmentu par to, ka cilvēki peld Nāves jūrā un negrimst, bet pēc tam iet skaloties dušā. Saruna par to, kāpēc tā jādara. Runājam par ūdens nozīme higiēnās nodrošināšanā. Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni.

8. un 9. klasē- divu mācību stundu nodarbība, kurā pētām dažādu ūdenskrātuvju ūdeni, krāna ūdeni un skolas dzeramo ūdeni (kopā 7 paraugi), kādas vielas tie satur, kāda ir šo vielu ietekme uz organismu, kuras ir tā saucamās labās vielas, kuras sliktās. Nodarbības noslēgumā dzeram ūdeni.

 

2017.gada 13.jūlijā Ķeguma novada dome un Centrālā finanšu līgumu aģentūra parakstīja vienošanos par Eiropas Sociālā fonda projekta „Vietējāssabiedrības veselības veicināšana un slimībuprofilakse Ķeguma novadā” ID Nr.Nr.9.2.4.2/16/I/083 īstenošanu līdz 2019.gada beigām.

Projekta „Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Ķeguma novadā” mērķis ir uzlabot pieejamību veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumiem visiem Ķeguma novada iedzīvotājiem, jo īpaši nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem, īstenojot vietēja mēroga pasākumus.

Projekta ietvaros plānoti secīgi pasākumu cikli, lai sekmētu mērķa grupas veselības paradumu maiņu attiecībā uz veselīga uztura lietošanu, atkarību mazināšanu, fizisko aktivitāšu veicināšanu, reproduktīvās un garīgās veselības veicināšanu, slimību profilakses uzlabošanu, sniedzot atbalstu 970 mērķa grupas dalībniekiem.

Projekta kopējās izmaksas sastāda 65 575 EUR, t.sk., Eiropas Sociālā fonda finansējums 55738,75 EUR, valsts budžeta finansējums 9836,25 EUR.

Ķeguma novada domes Centrālā finanšu līgumu aģentūrai iesniegtais projekta darba plāns 2017.gadam tika apstiprināts 28.jūlija darba plānu vērtēšanas komisijas sēdē, un pasākumu realizāciju plānots uzsākt jau septembrī. Ar pasākumu plānu varat iepazīties šeit.

Pin It